„Ach, Roztocze jakie cudne! Poznajemy naszą małą ojczyznę.” Zwierzyniec

24.04.2019r. uczniowie klas 5B, 5bA, 6C i 7a Szkoły Podstawowej Nr 11 Specjalnej uczestniczyli w  kolejnej wędrówce edukacyjnej po Roztoczu. Tym razem odwiedzili Zwierzyniec i Guciów. Wycieczka realizowana była w ramach innowacji pedagogicznej „Ach, Roztocze jakie cudne! Poznajemy naszą małą ojczyznę.”

Zwierzyniec okazał się miasteczkiem bardzo urokliwym, słynącym z rekordowej ilości pamiątkowych tablic i pomników. To właśnie tu uczniowie obejrzeli jedyny na świecie pomnik szarańczy, który upamiętnia nalot tych żarłocznych owadów na Roztocze w 1711 roku.

Pan Karol Piskorski -przewodnik PTTK w Zamościu bardzo ciekawie opowiadał również o miejscowych zabytkach związanych z powstaniem Ordynacji Zamojskiej. Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem oglądali roztoczańską faunę i florę prezentowaną jako ekspozycja stała pt. „W krainie jodły, buka i tarpana”w Ośrodku Edukacyjno- Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego. Potem na ścieżce przyrodniczej szukali wiosennych przylaszczek, fiołków i konwalii, rozpoznawali gatunki drzew i krzewów, wsłuchiwali się w odgłosy lasu.  

Tuż przed południem otworzyła się przed uczniami brama dawnej Zagrody w Guciowie. Stara chata, stodoła, obora, spichlerz, a w nich różnorodne przedmioty i sprzęty gospodarcze. Ich nazwy i zastosowanie niełatwo było zapamiętać. W izbie na rozgrzanej płycie piekły się podpłomyki, które bardzo młodym turystom smakowały. W tym swoistym muzeum etnograficzno -przyrodniczym uczniowie widzieli także ślady dinozaurów i meteoryty pochodzące ze zbiorów Stanisława Jachymka. Podróż na polską wieś z czasów przełomu XVIII i XIX wieku oraz spacer po Zwierzyńcu zrealizowane zostały ze środków finansowych pozyskanych z Fundacji PZU. Patronat medialny sprawuje Tygodnik Zamojski.

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!

 

TZ NOWE LOGO 2013logo fundacja pzu pion rgbmm