Wycieczka „ROGÓW– ŁÓDŹ- CHĘCINY”

W dniach 25.09.2018 – 28.09 2018 r. odbyła się wycieczka turystyczno – krajoznawcza do Rogowa, Łodzi i Chęcin. Uczestnikami wycieczki było 15 wychowanków naszego Ośrodka w tym dwóch absolwentów. Opiekunami wycieczki byli: p. Iga Czechońska, p. Marzenna Podolak, p. Agata Sołoducha, p. Łukasz Sołoducha oraz dwie mamy: p. Z. Czerwieniec i p. E. Garaj.

Wycieczka była realizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji z Dziećmi i Młodzieżą Niepełnosprawną WSZYSCY RAZEM w Zamościu.

Wycieczka rozpoczęliśmy od zwiedzania Arboretum w Rogowie, gdzie, jak dowiedzieliśmy się, znajduje się największa kolekcja klonów w Europie. Pani przewodnik przybliżyła nam historię powstania ogrodów i pokazała nam najciekawsze jego zakątki między innymi – alpinarium. Następnie udaliśmy się do wioski Indiańskiej „Tatanka”, położonej w Solicy Małej. Mogliśmy tam zobaczyć indiańskie namioty – tipi i jedyną w Polsce indiańską ziemiankę. Obejrzeliśmy jedną z największych kolekcji indiańskiego rękodzieła oraz poznaliśmy kulturę i tradycje Indian, a chętni mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną w biegach przełajowych, strzelaniu z łuku czy nauczyć się tańca indiańskiego.

Drugiego dnia po śniadaniu pierwsze nasze kroki w Łodzi skierowane były do Centrum Nauki i  Techniki, gdzie przeszliśmy trzema ścieżkami edukacyjnymi dotyczącymi przetwarzania energii, rozwoju wiedzy i cywilizacji oraz mogliśmy zgłębiać tajemnice mikro- i makroświata oraz unikalną, secesyjną Halę Maszyn w EC1 Wschód i nowoczesne przestrzenie budynku N, zbudowanego na śladzie dawnej kotłowni. Zobaczyliśmy również Sterownię, Kotłownię i Maszynownię EC1 Zachód. Mogliśmy wejść do wnętrza kotła. Obejrzeliśmy również film w kinie sferycznym 2D „Molekularium”. Podczas seansu dowiedzieliśmy się między innymi; ile atomów jest w kropli deszczu, co potrafią atomy węgla, czym są polimery oraz jaka jest rola atomów różnych pierwiastków w budowie życia i całego Wszechświata. Po południu pod okiem naszej przewodniczki zwiedziliśmy Palmiarnię, położoną w najstarszym łódzkim Parku Źródliska. Na chwilę mogliśmy się przenieść do ciepłych stref klimatycznych i podziwiać 150 letnie palmy, a w ich otoczeniu wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce oraz przeogromną kolekcję kaktusów. Tam też zobaczyliśmy oryginalne rekwizyty z filmu „Kingsajz”, co stało się dużą atrakcją wśród uczestników wycieczki i okazją do zrobienia niepowtarzalnych pamiątkowych zdjęć. Następnie udaliśmy się do ogrodu zoologicznego, który jako jedyny w Polsce prezentuje zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Po wielu atrakcjach udaliśmy się do hotelu na kolację i odpoczynek.

W kolejnym dniu pani przewodnik zabrała nas na Osiedle Robotnicze Księży Młyn, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach „Skarpeciaki”. Zajęcia nawiązywały do tradycji włókienniczych miasta. Każdy uczestnik wyszedł z własnoręcznie wykonaną maskotką. Tutaj także uczestnicy zakupili różne pamiątki związane z Łodzią. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Manufaktura, obecnie mieści się tutaj jedno z największych w Polsce centrów handlowo – rozrywkowych. Symbolem całego kompleksu jest monumentalna brama przy ul. Ogrodowej prowadząca na teren dawnej fabryki, a całą historię fabryki, w tym dawnej tkalni, elektrowni, wykańczalni i budynku straży pożarnej przybliżyła nam przewodniczka podczas spaceru po terenie obecnej Manufaktury. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Włókiennictwa, gdzie obejrzeliśmy wystawę multimedialną o historii przemysłu włókienniczego. Następnie udaliśmy się na spacer najsłynniejszą ulicą Łodzi – Piotrkowską, gdzie rozciąga się Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy oraz rzeźby plenerowe z brązu, które przedstawiają sławne osoby związane z miastem. Tworzą one tzw. Galerię Wielkich Łodzian, a wśród nich spotkaliśmy: "Ławeczkę Tuwima", "Fortepian Rubinsteina" czy "Kufer Reymonta". Dużą atrakcją dla uczestników był spacer bajkowym szlakiem i zbieranie pieczątek z najsłynniejszymi postaciami bajek, które powstały w Łodzi w studiu „Se-ma-for”. Na koniec spaceru czekała nas jeszcze jedna atrakcja, przejazd rikszami, bardzo popularny i ekologiczny środek transportu na terenie Łodzi. Następnie udaliśmy się na kolację i odpoczynek do hotelu.

W porze wieczorowej, ponownie powróciliśmy na ulicę Piotrkowską, aby zobaczyć wieczorne przygotowania do Festiwalu Światła, którego motywem przewodnim był patriotyzm.

Ostatniego dnia naszej wycieczki po śniadaniu i wykwaterowaniu się z hotelu wyruszyliśmy w stronę Chęcin, aby tam zwiedzić Centrum Neandertalczyka, gdzie zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Następnie pod okiem przewodnika zwiedziliśmy Jaskinię Raj. Jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Po wszystkich atrakcjach udaliśmy się na obiad do restauracji „Zajazd Raj” i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Bogaty i obfitujący w atrakcje dzień zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem piosenek i dzieleniem się wrażeniami z pobytu w Łodzi.

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - klknij TUTAJ!