Wycieczka do Lublina

W dniu 7 czerwca 2018r. klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką nauczycieli oraz rodziców wybrały się na wycieczkę do Lublina. Uczniowie mieli okazję skorzystać z innego niż zazwyczaj środka transportu – szynobusa, co dla niektórych było nowym doświadczeniem oraz dużym przeżyciem.

Wycieczkę po Lublinie rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Lubelskiego: wejście na wieżę obronną donżon, z której rozpościerał się piękny widok na panoramę miasta oraz wejście do Kaplicy Trójcy Świętej, która stanowi integralną część obiektu. Wewnątrz kaplicy mogliśmy podziwiać freski bizantyjsko-ruskie, zamówione przez króla Władysława Jagiełłę, na których przedstawione są sceny z życia Chrystusa i Maryi, figury aniołów i proroków, a także dwa portrety króla - fundatora. Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście – historycznie najstarszej części Lublina. Choć Stare Miasto w Lublinie nie jest największe, to jednak mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych obiektów, jak: Bramę Krakowską, Wieżę Trynitarską, Zabytkowe Kamienice, Bazylikę Dominikanów, Stary Teatr czy Archikatedrę.

Wycieczkę zakończyliśmy przy odnowionym Placu Litewskim, znajdujący się w centrum miasta, gdzie odbywają się ceremonie państwowe, happeningi i inne imprezy. Główną atrakcją placu, która zachwyciła młodzież była multimedialna fontanna, ale nie tylko gdyż Plac Litewski otaczają piękne budowle, m.in. dawne pałace magnackie pełniące rolę obiektów użyteczności publicznej, kompleks zabudowań kościoła i klasztoru oo. kapucynków, a także budynek Poczty Polskiejwzniesiony w roku 1861 i rozbudowany w latach 20. XX wieku, gdzie w 1924 roku uroczystego otwarcia poczty dokonał marszałek Józef Piłsudski.

Po interesującej wycieczce po Lublinie udaliśmy się na dworzec PKP aby wyruszyć w drogę powrotną do Zamościa.

Piękna pogoda i dobry nastrój towarzyszyły nam przez cały dzień!

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - klknij TUTAJ!