Miting turystyczny

W dniach 16-18 maja 2016 roku odbył się II Roztoczański Miting Turystyczny Osób Niepełnosprawnych „Pokonać siebie – wszystko jest możliwe”.

Adresatami działań w projekcie były dorosłe osoby niepełnosprawne cierpiące na różnego rodzaju lęki, fobie społeczne a także prezentujące małą aktywność społeczną i turystyczną. W plenerowej imprezie sportowo – rekreacyjnej wzięło udział 30 uczestników. Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu, z terenu powiatu zamojskiego, w wieku od 16 do 23 lat.

                Pierwszego dnia cała grupa wyruszyła na 16 km szlak turystyczny prowadzący ze Zwierzyńca do Górecka Kościelnego. Po przyjściu na miejsce zakwaterowania wszyscy rozlokowaliśmy się w domkach letniskowych. Stwierdziliśmy, że warunki są super. Wieczorem wszyscy mieli siły bawić się na dyskotece.

                Drugiego dnia grupa wyruszyła na wędrówkę ścieżką edukacyjną w Rezerwacie Szum. Po obiedzie i krótkim odpoczynku rozpoczęły się konkursy; muzyczny – piosenka turystyczna, plastyczny – najciekawszy zakątek, jaki spotkałem w czasie wędrówki, quiz – co widziałem i zapamiętałem. Uczestnicy popisywali się swoim talentem artystycznym i pamięcią. Konkursom towarzyszyła wesoła atmosfera i dobra współpraca. Po zakończeniu konkursów rozpoczęły się gry i zabawy terenowe. Grupy zdrowo rywalizowały i bawiły się ze sobą. Mimo zmęczenia, nikt z uczestników nie chciał kończyć zabawy, Nadszedł czas na ognisko. Podczas biesiadowania podsumowano konkursy, wręczono nagrody.

                Trzeciego dnia po wykwaterowaniu grupa udała się na zwiedzanie Zwierzyńca. Odwiedziła Rezerwat Konika Polskiego, Stawy Echo. Po przejściu ścieżką edukacyjną uczestnicy odwiedzili Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska i Kościółek na Wodzie.

                W drodze powrotnej padały same pochwały i zachwyty imprezą oraz pytania o organizację podobnej imprezy w przyszłości. Takie wypowiedzi młodzieży dały potwierdzenie zasadności organizowania podobnych imprez. Młodzież niepełnosprawna poprzez aktywne działanie więcej się nauczyła, odebrała ogrom pozytywnych doznań.

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!