Spotkanie opłatkowe

18 grudnia uczniowie klas 5bA, 5B, 6C, 7a SP i 3ag, 3Ag gimnazjum w ramach innowacji pedagogicznej „Ach, Roztocze…”- poznajemy małą ojczyznę wzięli udział w  międzypokoleniowym, integracyjnym Spotkaniu opłatkowym „Dawne zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe.”

Organizatorami spotkania byli wychowawcy klas p. Małgorzata Szcząchor, Magdalena Łagowska, Monika Wolf, Katarzyna Wróblewska, a także p. Paulina Czerniec.W przygotowanie spotkania aktywnie włączyli się także rodzice  uczniów, którzy przygotowali wigilijne  potrawy. Szczególnymi gośćmi były Panie z  Koła Kobiet Aktywnych w Skierbieszowie, Dyrekcja SOSW  oraz Rodzice i Dziadkowie Uczniów.

Nasze spotkanie przebiegało jak prawdziwa rodzinna wigilia. Po przywitaniu gości, jedna z mam odczytała fragment Pisma Świętego o narodzeniu Dzieciątka Jezus, następnie podzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia. W trakcie degustacji potraw wigilijnych: kutii, czerwonego barszczu, pierogów z kapustą, krokietów i pysznego ciasta  pani Magda Łagowska opowiadała o dawnych zwyczajach i przesądach związanych z dniem wigilijnym, pośnikiem oraz Bożym Narodzeniem. Najstarsi goście- dziadkowie i rodzice uczniów chętnie dzielili się wspomnieniami z dawnych Wigilii, a uczniowie opowiadali, jak dziś w ich domach spędza się ten świąteczny czas. Było też wspólne kolędowanie. Następnie odbyły się warsztaty ozdób bożonarodzeniowych, które przeprowadziły panie z  Koła Kobiet Aktywnych w  Skierbieszowie.

Mimo że uczestnikom spotkania dopisywał apetyt, nie udało nam się zjeść wszystkich przygotowanych dań i ciast. Postanowiliśmy podzielić się z potrzebującymi. Potrawy przekazaliśmy do Spichlerza działającej od niedawna w Zamościu Jadłodzielni przy kościele Świętego Brata Alberta.

Spotkanie uczniów, ich rodziców, dziadków, nauczycieli i opiekunów  miało wymiar świąteczny, edukacyjny i rodzinny. Stało się okazją do wspólnego spędzenia czasu i refleksji o tym, jak cenne jest podtrzymywanie tradycji.

Niech  magia świąt Bożego Narodzenia wypełnia ciepłem wszystkie mroźne dni,
a blask gwiazd przypomina, że czasem wystarczy tylko wypowiedzieć życzenie… 

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!

 

Wszystkie działania realizowane są dzięki dotacji pozyskanej z Fundacji PZU. Patronat medialny sprawuje Tygodnik Zamojski.

logo fundacja pzu pion rgbmm