Boże Narodzenie w moim domu

„Boże Narodzenie w moim domu…”
Powoli zbliża się czas świąt, najpiękniejszych Świąt w roku - Boże Narodzenie. Nie może więc zabraknąć choćby akcentu  tych ciepłych  momentów w projekcie realizowanym w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym pod wesołą nazwą „Zosia- Samosia”. W rolę Zosi i Samosi wcielają się uczniowie klas: 6B, 7D-8D Szkoły Podstawowej Nr 11 Specjalnej oraz 3C Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. W dążeniu do samodzielności na miarę możliwości wspierają młodzież nauczyciele: pani Małgorzata Szcząchor – koordynator i pomysłodawca projektu, pani Aleksandra Małecka – Jabłońska, pani Elżbieta Welcz, Katarzyna Bartosiewicz, Marzena Podolak oraz niezastąpieni rodzice. Celem zadania było wdrożenie uczniów do aktywności, a przede wszystkim samodzielności na miarę ich możliwości psychofizycznych do wykonywania czynności wpisanych w tradycje rodziny, społeczności w której żyją i rozwijają się zgodnie z kalendarzem. Ważnym elementem jest tu dbałość o szeroko rozumianą kulturę osobistą, doskonalenie nawyku współpracy, niesienia sobie pomocy i czerpania przyjemności z obcowania ze sobą. Do świętowania należy się przygotować. Zgodnie z tradycją staropolską zarówno miejsce wieczerzy Wigilijnej , jak i sam stół musi mieć ten niepowtarzalny charakter….

Dnia 17 grudnia uczniowie, rodzice, nauczyciele i osoby wspomagające uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w GOK w Skierbieszowie. Wszyscy podczas spotkania przygotowali pyszne potrawy wigilijne: kapuśniaczki, pierniczki, sałatkę śledziową i wielowarzywną. Nasi pracusie dziarsko pracowali pod okiem Pań z Koła Aktywnych Kobiet ze Skierbieszowa.
Po czasie ciężkiej, ale owocnej pracy w kuchni, po udekorowaniu sal, nadszedł czas świętowania. 19 grudnia wraz z przybyłymi gośćmi: panią Joanną Wyrostek – dyrektorem Galerii Twierdza Zamość, Paniami z Koła Kobiet Aktywnych ze Skierbieszowa, Panią Katarzyną Sochań – Krupą oraz uczniami klasy 6 Szkoły Podstawowej NR 8 w Zamościu, Panią Ewą Kasprzyk – prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Integracji z Dziećmi i Młodzieżą Niepełnosprawną „Wszyscy Razem”, Panią Anna Gil – przewodniczącą Rady Rodziców oraz rodzicami uroczyście rozpoczęto obchody zbliżających się świąt. Na początku przybliżono tradycje związane z Bożym Narodzeniem te współczesne
jak i te stare odchodzące w zapomnienie. Był to czas refleksji nad tym jak wyglądają święta w naszych domach. Po wprowadzeniu w teorię uczniowie klasy 6 Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu wraz z wychowawcą panią Katarzyną Sochań – Krupa zaprezentowali inscenizację związaną ze starymi tradycjami Bożego Narodzenia. Dzieci przygotowały stół Wigilijny pokryty siankiem, otulony białym obrusem. Na nim spoczął lekki opłatek oraz drobne ozdoby. Nad stołem zawisła podłaźniczka udekorowana „czym chata bogata”: papierową kulą – symbolem globu, pierniczkami, ozdobami
z bibuły, jabłkami, orzechami… Pod stołem znalazła się słoma i sianko - symbole stajenki betlejemskiej, a na tym miękkim posłaniu spoczęła…… siekiera J. Wierzono bowiem, że dotknięcie ostrego narzędzia znajdującego się pod stołem wigilijnym ochroni domowników przed ranami, chorobami, nieszczęściem. Nie zabrakło też pastorałek i kolęd w wykonaniu dzieci z akompaniamentem skrzypiec i werbla.
Tak powoli rodziła się niezwykła atmosfera, która pojawia się zawsze tam, gdzie są dobrzy ludzie. Nadszedł czas dzielenia się opłatkiem i życzeń. Opłatek oczywiście był z miodem oraz
z dodatkiem czosnku – dla zdrowotności na cały rok. Jednak sam fakt dzielenia opłatkiem poprzedziło odczytanie przez rodzica słów Pisma Św. Po wymianie pięknych, szczerych życzeń można było zasiąść do stołu. Obowiązkiem każdego uczestnika Wigilii było spróbowanie, zgodnie z tradycją, wszystkich dwunastu potraw. Degustacji towarzyszyła wesoła atmosfera.
Tradycją tego dnia jest obdarowywanie się prezentami, i tego akcentu także nie zabrakło. Na ręce dyrektorów SOSW
w Zamościu Św. Mikołaj – dyrektor Galerii Twierdza Zamość- przekazała ufundowane prezenty w postaci sprzętów kuchennych do wykorzystania na zajęciach edukacyjnych.
Z pewnością zostanie on dobrze wykorzystany, bo projekt cały czas się rozkręca a i inni uczniowie chętnie skorzystają z niego podczas zajęć kulinarnych.
Emocje powoli opadały i aby nie wypłoszyć delikatnej, zwiewnej atmosfery rozpoczęto wspólne kolędowanie, które stanowiło końcowy element obchodów Wigilii „Zosi- Samosi”.
Mamy nadzieję, że atmosfera, zapach i dobro tego wspólnego świętowania przeniosło się do domów uczestników
A nawiązując do słów Wielkiego Polaka Św. Jana Pawła II, które stanowiły motto tego zadania:
„Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym…”
spotkanie miało szczególny charakter.

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!

Film z wydarzenia - kliknij TUTAJ!